2
fotot
(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Elustiil

VAATA JÄRELE: kas sinu kodu on ohutu?

Triikrauda sa ju ei jäta seina, kui kodust lahkud? Aga akulaadijat stepslisse tolgendama? Pesumasinat käima?

Vaata üle oma kodu ja selle ümbrus, kasutades järgmist nimekirja.

SEES

  • Kontrolli, et aknad oleksid lapse jaoks mitteavatavad. Viimase kahe aasta jooksul juhtunud õnnetustes on lapsed alla kukkunud kuuenda ja kaheksanda korruse aknast.
  • Kodumasinaid kasuta vaid siis, kui oled ise kodus. Kõige sagedamini tekitavad tulekahjusid käima jäetud pesumasin ja nõudepesumasin.
  • Kui nutiseadme akulaadija parasjagu laadimisega ei tegele, tuleb see vooluvõrgust lahti ühendada. Ohutu pole ka nutiseadme ööseks laadima jätmine. Kasvav trend on, et inimesed tellivad netist suvalistest kohtadest hea hinnaga nutividinaid, pole aga sugugi kindel, kas need ka ohutusnõuetele vastavad.
  • Lapsed vaatavad multikaid sageli tahvelarvutist või nutitelefonist ja pärast kasutamist pistavad selle padja alla või voodiriiete vahele, kus seade võib üle kuumeneda. Räägi lapsele tahvelarvuti ja nutiseadme ohutusest.
  • Veendu, et su kodus poleks lahtisi elektrijuhtmeid ega katkisi pistikupesi. Pikendusjuhtmed on mõeldud ainult ajutiseks kasutamiseks! Hoiduda tuleb pistikupesade ülekoormamisest ning juhtmete peale raske mööbli paigutamisest.
  • Ära unusta, et vesi ja elekter ei käi kokku. Kui kasutad vannitoas fööni, lokitange, sirgendajat vm, siis ole eriti ettevaatlik.
  • Tikud ja küünlad peavad olema lastele kättesaamatus kohas. Küünlaid tohib põletada ainult järelevalve all. Jälgi, et lapsed ega koduloomad ei saaks end küünla lähedal ohtu seada. Küünal olgu mittesüttival alusel, selle ümbrusest tuleb ära võtta kergesti süttivad kaunistused.
  • Vaata üle küttekolded, et nende vahetus läheduses poleks mööblit, vaipa, küttepuid, paberit vm. Kord aastas kutsu korstnapühkija, kes aitab ahjud, pliidid, lõõrid, korstnad puhastada ning oskab neis näha võimalikke kahjustusi, mida ise ei pruugi märgata.
  • Räägi pereliikmetega, kuidas toimida tulekahju korral. Kui juhtub õnnetus, peab liikuma ohutut teed pidi majast välja, ühiselt kokku lepitud kogunemiskohta. Otsustage, kus hoiate välisukse võtit, ja hoidke seda alati seal (soovitatavalt ukseluku sees või kohe selle kõrval). Inimesed on jäänud oma koju tulelõksu, kuna ei suuda paanikas võtit leida või ei saa tule leviku tõttu seda enam kätte. Veelgi parem on paigaldada uksele nn libliklukk.
Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse