Jaga:     
Elustiil

EKSPERIMENT: kohvisõltlase võõrutusravi

Ühel hommikul avastasin, et kohv on otsa saanud. No ja siis, mõtlete? Aga mulle tundus, et maailma lõpp on ligi. Ilma tassitäie kohvita on võimatu poodi kohvi järelegi minna! Taipasin, et on aeg kohvijoomises väike paus teha.

Väidetavalt juuakse maailmas iga päev üle 2,5 miljardi tassi kohvi. Ja minu jaoks on juba aastaid väga oluline, et minu tassike moodustaks osa neist miljarditest, kuigi alustasin alles kuus aastat tagasi. Mäletan seda täpselt. Pidin igal hommikul igavesti vara üles tõusma ja kell kuus hommikul ei ole kohe kindlasti see kellaaeg, kus ma üleüldse millestki aru saaks.

Kui aga varane ärkamine päevakorrast kadus, olin igavesti üllatunud, et keha hakkas hommikuti uuest igatsusest kõnelema. “Natukenegi kohvi, õige natukenegi!” andis keha märku.

Ühel hetkel avastasin, et kogused aina kasvasid. Kui algul tähendas juba teine kohv sellist latakat, et silmad olid enam-vähem pahupidi ja süda puperdas, siis peagi võisin märkamatult neli-viis tassi sisse kallata.

Umbes selline oli seis ka hommikul, mil leidsin end köögikapi eest, silmad krõllis nagu sõltlasel, kes järgmist doosi vajab. Millestki sõltuvuses olemine ei ole aga see, mis minu elus puuduks. Kui siia kõrvale lugeda, et kofeiin (mitte ainult kohv) on kõige kasutatavam mõnuaine ja levinuim legaalne psühhoaktiivne aine, siis tekitab see veidi kõheda tunde. Nii võtsingi raske südamega vastu otsuse järgmist kohvipakki mitte osta. Lihtsalt prooviks, et vaadata, mis juhtub. Aga otsustasin, et piirdun vaid kohvi äralõikamisega, mitte ei mõtle pingeliselt, mis kõik veel kofeiini sisaldab (näiteks šokolaad!). Las mõni nauding elus jääb...

Petukaup!

Sõbranna, kes mõni aeg tagasi “päris kohviga” lõpparve tegi, rääkis, et tema puhul töötab platseebo. Enese ärapetmine ühesõnaga. Joob hommikuti kofeiinivaba kohvi – aju reageerivat ka kohvi lõhnale, maitsele ja harjumuspärasele tegevusele. Otsustan sama katsetada. Ja et kõik veel uhkem oleks, maandub minu kodus ajutiselt Saeco täisautomaatne espressomasin. Jah, te loete õigesti, KOHVImasin kohvivabadeks päevadeks! Masin on õnneks nii lollikindel, et isegi mina suudan ühe vajaliku nupuvajutuse ära teha, olgu mu sooviks siis tugeva piimavahuga cappuccino või mis tahes muu kohvijook. Neid kõiki võib teha kas või kordamööda kofeiiniga ja kofeiinita, sest masin lubab paigutada kohvioad ühte ja kohvipuru teise lahtrisse.

Tuleb tunnistada, et omal moel hakkasin alles nüüd avastama kohvi maitset. Küllap naeravad kohvigurmaanid mu välja, aga Coffee People’i kofeiinivabadest Guatemala ubadest jook oli päris mõnus ja pehme (ja see ei ole kinnimakstud reklaam!). Boonusena on kõik, mis nende ubade kallal toimetatud on, looduslik ja orgaaniline.

Kahjuks aga platseeboefekt minu nahal tööle ei hakanud, muud mõjud ilmnesid see-eest küll. Kolmas ja neljas päev kofeiinita tähendasid peavalu. Avastasin end ka ühtäkki magamas tavapärase kuue kuni kaheksa tunni asemel kümme, teinekord suisa kaksteist tundi. Kohvi või päikese puudumine? Kohvist loobumise kõrvalnähtude hulgas on ka iiveldus ja sagedasem ärritumine. Kas pole veider? Me ei räägi ju alkoholist, tubakast ega narkootikumist, mille puhul liigseid illusioone tervislikkusest ei teki – me räägime kohvist! Ja näe, ometi on tegemist narkootilise ainega, mis minu näitel tekitas sõltuvuse vaid paari nädalaga ja millest loobumine pole sugugi nii lihtne.

Nii tundsingi, et kofeiinivaba kohvi asemel on vaja uut plaani. Viimasel ajal on nii mõnedki inimesed avastanud yerba mate tee, mida pakub näiteks kodumaine ettevõte Boost Yourself. See on tegelikult üsna mugav värk, ühe tõmmisega saab hea mitu korda teed valmistada ja seda võib juua nii kuumalt kui ka külmalt. Pealegi saavat matest magneesiumi ja kaltsiumi, rauda ja muid mineraalaineid, B1-, B2-, C- ja E-vitamiini ning väidetavalt peaks see olema ka tõhus kaalulangetaja (nagu kohvigi).

Tuleb välja, et mate äratab hommikuti üles vägagi efektiivselt. Kohviga kaasnevat südame­puperdamist ühtäkki enam ei ole. Mingil põhjusel aitab see mul ka keskenduda – soovmõtlemise või teetõmmise tulemus?

Ühtlasi leian, et ka ergutavad tegevused võiksid kasuks tulla. Nii hakkan hommikuti tegema viie tiibetlase harjutusi. Ja vot see äratab üles küll! Kulub vaid mõni minut, keha on lahti ja vaim ühes sellega. Avastan, et kohvivabade hommikutega on ühtlasi kadunud ärevus, mis mõnikord aurava kohvitassi kõrval eelootavatele kohustustele mõeldes on tekkinud.

Aga äkki... kohv polegi nii halb?

Kofeiini kohta lugedes mõtlen, et eks see ongi tegelikult üks üsna vastuoluline värk. Sõltuvus on igal juhul halb. See, et kofeiin organismist vett välja viib, on ka paratamatu ja mitte kõige tervislikum tõsiasi. Kohv tõstab ajutiselt ka vererõhku, aga väidetavalt näiteks vähem kui trepist üles ronimine. Samas, kõikvõimalike uuringute kohaselt on kohv tervisele ikkagi pigem kasulik kui kahjulik. Ja minu igatsus kohvi järele süveneb sellest hoolimata, et enesetunne päris mõnus on. Olen erakordselt motiveeritud neist uuringutest, kui kasulik jook on kohv. Pikaaegsemaid terviseriske kohvi tarvitamine nende järgi kaasa ei toovat. Minu jaoks on täiesti uus info aga see, et mõõdukas kohvitarbimine vähendab depressiooniriski (naiste puhul on 15% väiksem depressioonirisk neil, kes joovad kaks-kolm tassi kohvi päevas). Ühe huvitava pisikese infokillu leian veel: kohvijoomine aitavat kuiva silma sündroomi vastu. Minu loogika oleks esimese hooga vastupidine – kofeiin viib ju organismist vedelikku välja, ent nähtavasti on kohvijoomine hoopis pisarate tootmist stimuleeriv.

Pärast 20 päeva ilma kohvita on tunne õigupoolest küll väga mõnus, ent selles järsus erksusseisundis, mille kohv kaasa toob, on midagi võluvat. Nüüd hindan aga varasemast enam kohvi kvaliteeti, mitte kogust – häid ube ja kvaliteetset masinat. Nii vajutan ühel päikeselisel päeval masinal kofeiinivaba nupu asemel päris kohvi nuppu ja jätan yerba mate kappi nendeks traagilisteks päevadeks, mil kohv otsas on.

Artikkel ilmus esmakordselt Anne & Stiili 2017. aasta märtsinumbris.

Loe ka neid lugusid