2
fotot
(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Elustiil

Moodne valik: üksi elamine – aga mida see kaasa toob?

Mitte kunagi varem pole maailmas elanud nii palju inimesi üksi kui praegu. Mida see kaasa toob?

Kuni möödunud sajandi teise pooleni mindi noorelt paari ning elati koos, kuni surm lahutas. Kui surm tuli liiga vara, abielluti ruttu uuesti, vanemasse ikka jõudes koliti aga noorpere juurde elama. Praegu abiellutakse hiljem, lahutatakse rohkem ja jäädakse seejärel vallaliseks kümneteks aastateks. Järjest rohkem inimesi ringleb erinevate kooseluviiside vahel: üksi ja kokku, kokku ja lahku.

Turu-uuringute firma Euromonitor International andmeil on üksi elavate inimeste arv maailmas kerkinud enneolematusse kõrgusse – 153 miljonilt 1996. aastal 277 miljonile 2011. aastaks. See tähendab 80% 15 aastaga! See trend jätkub hoogsalt.

Statistikaameti andmetel on Eestis pea 40% leibkondadest üheliikmelised. Mida tähendab üksi elamine praktilisest küljest?

Üksiolemist on võimalik lubada

Sotsioloogide hinnangul elab järjest rohkem inimesi omaette seetõttu, et nad võivad seda endale lubada. Soome tarbimisuuringud näitavad, et üksi elavate inimeste väljaminekud võivad olla poolteist korda suuremad kui paaridel. Üksikud ei saa jagada elamiskulusid ning see võib raskendada ka toimetulekut.

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

Loe ka neid lugusid