(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Seks | Seks

KOGU TÕDE ORGASMIST: miks võib seda olla raske saavutada?

Lugematud uuringud kinnitavad kui ühest suust: regulaarne seks – orgasmita või ilma – lõõgastab ning muudab suhte harmoonilisemaks. Pole siis ime, et sellest nii palju räägitakse!

Seksi ajal väheneb märgatavalt tegevus ajuosas, mis on seotud hirmu, ärevuse ja käitumise kontrollimisega, tehes ruumi stressivabale naudingule. Kesknärvisüsteem saadab ajule tuhandeid signaale, “uputades” selle dopamiini, tulemuseks nirvaanalik seisund, mis võib meestel kesta 10 ning naistel tervelt 20 õndsat sekundit. Teisisõnu: orgasm on kui ilutulestik, mis tuhiseb läbi organismi, tehes restardi nii kehale kui ka vaimule.

Enamiku naiste jaoks aga ei lõpe iga vahekord orgasmiga. Seda kinnitavad nii teadus kui ka argine “osalusvaatlus”.

Peidus pinna all

Kui mehi on evolutsioon järglaste saamise eesmärgil õnnistanud n-ö kujuteldavate kardinatega, mis blokeerivad seksi ajal segajad, siis naise seksuaalkäitumist, iha ja võimet kogeda orgasmi mõjutab lugematu arv tegureid.

Väsimus, stress, ärevus, segavad mõtted (telefon piiksub, tuli põleb liiga eredalt, kass vaatab), hormonaalne tasakaalutus, madal testosteroonitase, ravimid (nt rasestumisvastased vahendid), anatoomia (distants kliitori ja vagiina vahel) ning suhted partneriga (vähene külgetõmme, mehe enneaegne ejakulatsioon, solvumine, naise keha mittetundmine või naisega mittearvestamine) on vaid mõned neist. Ka sundmõtted, mis käsivad “lõõgastuda”, töötavad tegelikult vastupidiselt.

“Kui mõte läheb rändama, võivad erutus ja nauding hetkega haihtuda.”

Vähem räägitakse sellest, et suur roll on ka kasvatusel ja peresuhetel: vanemate ülemäärane sekkumine, nõudlikkus, ükskõiksus või tunnete peitmine jätavad järglaste elule jälje. Emotsionaalse valu tagajärjeks võib olla madal enesehinnang, kõver kehapilt, võimetus oma partnerit usaldada või muud kaitsereaktsioonid, mis soodustavad kallimast võõrandumist.

Paljude naiste jaoks rikub erutuse ja õige meeleolu kehakriitiline sisemine hääl.

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

Loe ka neid lugusid