Jaga:     
Blogid

MAI-LIISI BLOGI | "Sõitis mööda nagu s****vast kassist!" ehk kuhu on kadunud viisakus?

See tsitaat pärineb umbes 60aastase naisterahva suust, kes oli nibin-nabin bussi peale jõudnud. Juhtus see maaliinibussis, kus juht peatub vaid siis, kui peatuses on inimesed.

Mina istusin päris ees ning nägin, et peatus oli inimestest tühi, seevastu seisis bussipeatuses üks auto (muide, seal ei tohiks auto seista). Bussijuht plaanis edasi sõita, kui autoga kohakuti jõudes kargas sealt ootamatult välja kõnealune naisterahvas. Buss peatus mõnikümend meetrit eemal ning kui naisterahvas bussi jõudis, oli ta end täiesti üles keeranud. Loopis oma kotte, mölises, õiendas, lõpuks istmele maandudes haaras telefoni ning hüüdis üle bussi selle lause. 

Eks minagi olen juba vanem inimene, närv on lühike ja aina enam on asju, mis mind kergelt häirivad. Üks neist on viisakusetus. Pean siinkohal ütlema, et enamasti on meid ümbritsevad inimesed siiski toredad, arvestavad teistega ega keskendu vaid endale. Kuid seda teravamalt torkavad silma need, kes seda pole. On mõned kohad, kus matslikkus torkab eriti silma ning kipub häirima.

Reklaamiagentidega suheldes, nii poes kui telefonitsi. Olen tähele pannud, et neisse suhtutakse väga halvasti. Ma ei mõista, kuidas küll kergelt naeratamine ning lause "ma pole huvitatud", "ma ei osta telefoni kaudu midagi", "mul pole aega, vabandust!" kulutavad rohkem närve kui agendi ignoreerimine, tige klähvatus tema poole või halvemal juhul lausa õiendamine nende kallal. Jaaaa, ma tean, meil kõigil on kohutavalt kiire kogu aeg ja ülemus/laps/mees oli täna taaskord täielik jobu ja nüüd see agent ka veel tüütab oma nõmedusega! Ütleks talle midagi halvasti või äkki prooviks oma suud naeratuselaadsesse vormi suruda ning öelda midagi viisakat, muhedat? Ma ise peatun alati nende juures, eriti armastan LHV poisse. Ilusad sirged poisid, hea suuvärgiga... kerge flirt teeb nii minu kui nende päeva natuke paremaks. 

Ühistranspordis. Sõidan päris tihti bussiga ja võin julgelt väita, et osa inimesi ei suuda võõrastega ühtegi lauset vahetada. "Kas te väljute?" on nii mõnelegi üle mõistuse käiv. Selle asemel lihtsalt trügitakse. Küünarnukkidega. Või elatakse seljas. Ühesõnaga, püütakse mitteverbaalsel moel teada anda, et mul oleks aeg eest ära tulla. 

Tänaval liigeldes. Siinkohal muutun ma võib-olla veidi norivaks ning suurem osa inimesi ei saa üldse aru, mida ma vingun. Ma ise kasutan tänaval liigeldes samu reegleid, mida autot juhtides. Et kui kõrvalteelt (näiteks poest) välja tulen, siis kõigepealt vaatan, kas kõnniteel on inimesi, et ma neile otse ette või lausa peale ei astuks. Kui ma tahan korra peatuda, näiteks kingapaela siduda, siis tõmban kõnniteelt kõrvale, mitte ei kükita sinnasamasse maha, tundmata huvi, kas minu taga tulev inimene põrkab mulle otsa või mitte. Kui on kitsam kõnnitee ja mul laps käe otsas, siis kõnnime teineteise taga, et vastassuunast tulijad mööda mahuksid ega peaks sõiduteele astuma. Ei võta oma seltskonnaga tervet teed enda alla, tundmata huvi, kuidas teised liigelda saavad. 

Baarides, üritustel piletisabas. Vot siin tuleb eriti selgelt välja osa kaaspidutsejate arvamus, et nemad on ägedamad ja paremad kui teised. Mul on korduvalt tulnud ette olukordi, kus seisan ära piletisaba (ja minuga koos tihti sadakond inimest) ning jõudes kassani, taaruvad kohale mingid naised ja nõuavad, et neid ilma järjekorrata sisse lastaks. Et nagu... me kõik seisame siin, miks ma peaksin teid ette laskma? Eriti kurjaks tegi mind olukord, kus samad naised üritasid baarijärjekorras taaskord mulle ette trügida. 

Ning lõpetuseks minu igakevadine ving. Mehed, kes teevad oma häda tee ääres. Nii kui ilmad lähevad natukenegi soojemaks, ehk siis kannatab juba välja tõmmata, ilmuvad tee äärde mehed, kes ei suuda järgmise WCni ära kannatada. Suvaliselt. Oma tõelise kulminatsiooni leiab see harjumus jaanipäeva paiku. Noored ja vanad, mehed ja naised. Kohavalikud on mitmekesised: nurga peal, kraavipervel, "3 meetrit enne põõsast ei jõudnud enam kannatada", "siin ju oli üks puu, kuhu kurat ta kadus, ah ei viitsi uut otsida".

Loe ka neid lugusid